2010 előtt, amikor a baloldal politikusai kormányon voltak, nem alapjövedelmet folyósítottak, hanem szigorítottak a segélyeken, a közmunkaprogramokat pedig összevonták a segélyezés ügyével.
„A LÉT csoport javaslata a feltétel nélküli alapjövedelemről erre a helyzetre reagál. Azt mondják, ha lenne alapjövedelem, nem packázhatna a polgármester az éhezővel, és nem annyiból kellene megélniük embereknek, amennyibe a segélycsökkentést és a nyugdíj-felülvizsgálatot megszavazó képviselők nyakkendője kerül. Ha lenne alapjövedelem, nem omlana össze valakinek a teljes egzisztenciája pusztán azért, mert csak fél év alatt talál állást. A baloldal támogatói bólogatnak, emberi méltóságról, az egyenlőtlenség csökkentéséről és a szociális biztonság szükségességéről beszélnek. Szép. Csakhogy 2010 előtt, amikor politikusai kormányon voltak, nem alapjövedelmet folyósítottak, hanem szigorítottak a segélyeken, a közmunkaprogramokat pedig összevonták a segélyezés ügyével.
Ők voltak azok, akik bevezették, hogy egy családban csak egy személy juthat segélyhez. Nem hivatkozhatnak a válságra és a költségvetési kényszerre. Szemben a 13. havi nyugdíj megvonásával, amit indokolhat a költségvetés állapota, a segélykassza sosem volt jelentős tétel. A segélyeken való spórolást nem a költségvetési egyensúly elérése indokolta, az taktikai lépés volt: a hecckampány kezdete az »ingyenélőkkel« szemben. Mindez nem akadályozza meg őket abban, hogy most óvatosan bár, de kiálljanak a feltétel nélküli alapjövedelem mellett. Hiszen ellenzékben vannak. Ellenzékből meg a Fidesz már a kormányprogram vitájában a dupla összegű alapjövedelem bevezetését követelné. Licit licit hátán.
Ha lenne feltétel nélküli alapjövedelem, a magyar politikai élet egyetlen kérdés körül forogna: melyik párt ígér az embereknek magasabb alapjövedelmet ellenzékből, és melyik párt mit kezd az ígéretével és a felszított várakozással kormányon. Ördögi kör. Eközben az MTI arról tudósít, hogy nem jött össze a szükséges számú aláírás ahhoz, hogy kérhessék: az Európai Bizottság kezdeményezzen uniós jogszabályalkotást a feltétel nélküli alapjövedelem megteremtéséről. A kezdeményezés akkor lett volna sikeres, ha legalább hét tagállamból minimum egymillió uniós állampolgár aláírásával támogatja a feltétel nélküli alapjövedelem ötletét. Mintha még korai volna – majd pár évtized múlva, talán. Egyedül Bulgáriában lett meg a kritikus számú aláírás. Arrafelé is sokan éheznek. Hiába no, a nagy dolgok Kelet felől jönnek.”